Doświadczanie samotności może oznaczać wyższe ryzyko przyszłego bezrobocia.
Wcześniej pokazano, że bycie bezrobotnym może powodować
samotność, teraz na Uniwersytecie Exeter sprawdzono, czy sytuacja przeciwna także ma miejsce. Jak ustalono, ludzie, którzy deklarowali, że często czują się samotni, byli znacznie bardziej narażeni na bezrobocie w późniejszym okresie. Potwierdzono również, że jest także odwrotnie - osoby bezrobotne częściej zmagały się z późniejszą samotnością.
- Biorąc pod uwagę wywołujące negatywne skutki samotności i
bezrobocia dla zdrowia i gospodarki, zapobieganie obu doświadczeniom ma istotne znaczenie. Osłabiona samotność może przekładać się na niższe bezrobocie, a zatrudnienie zmniejsza samotność, co z kolei może pozytywnie wpływać m. in. na zdrowie i
jakość życia. (...). Nasze badania były prowadzone głównie przed pandemią, ale sądzimy, że ten problem może być jeszcze bardziej naglący, ponieważ więcej osób pracuje w domu i potencjalnie doświadcza izolacji z powodu obaw związanych z COVID-19 - mówi Nia Morrish z Uniwersytetu w Exeter.
Przeanalizowano poziom samotności u 15 tysięcy ludzi, a także takie czynniki, jak wiek, płeć, pochodzenie etniczne, wykształcenie, stan cywilny, skład gospodarstwa domowego, liczba dzieci i region zamieszkania.
- Samotność to bardzo istotny problem społeczny, o którym często myśli się głównie w kategoriach wpływu na zdrowie psychiczne i samopoczucie. Jednak nasze odkrycia wskazują, że może mieć szersze negatywne oddziaływanie zarówno na jednostki, jak i na gospodarkę (...) - mówi prof. Antonieta Medina-Lara, współautorka badań.
Na podstawie: Loneliness leads to higher risk of future unemployment, study finds