Umowy czasowe będą mogły być zawierane z pracownikiem na okres do trzech lat - zakłada nowelizacja Kodeksu Pracy nad którą pracuje Sejm. Po tym czasie umowa będzie mogła być zawarta jedynie na czas nieokreślony.
![Zmiany w Kodeksie Pracy. Koniec wieloletnich umów na czas określony [© Aintschie - Fotolia.com] Zmiany w Kodeksie Pracy. Koniec wieloletnich umów na czas określony [© Aintschie - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Zmiany-w-Kodeksie-Pracy-Koniec-wieloletnich-umow-na-czas-okreslony_img5540e9ffb477d.jpg)
Projekt zakłada ograniczenie okresu zatrudnienia na umowę na czas określony do 33 miesięcy, plus maksymalnie trzymiesięczny okres umowy na okres próbny – w sumie 36 miesięcy. Nadal ograniczona ma być liczba umów terminowych z jednym pracodawcą - ale zgodnie z projektem nie może być ich więcej niż trzy, czwarta stawać ma się umową na czas nieokreślony. Od tych zasad przewidziano jednak wyjątki - np. dotyczące umów na zastępstwo czy na okres kadencji.
– Propozycja zmian w
Kodeksie pracy, zmierza do ograniczenia nieuzasadnionego wykorzystywania umów o pracę na czas określony. Obecnie są one często zawierane na długie okresy bez obiektywnego uzasadnienia. Pozbawia to pracowników poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa. Podstawą zatrudnienia powinny być umowy o pracę na czas nieokreślony – powiedział podczas pierwszego czytania projektu w Sejmie Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.
Zgodnie z projektem zrównany będzie okres wypowiedzeń umów na czas określony i na
czas nieokreślony. Według nowelizacji, gdy staż pracy w danym przedsiębiorstwie wynosi mniej niż sześć miesięcy, to okres wypowiedzenia wynosić ma dwa tygodnie, gdy od pół roku do mniej niż trzech lat - miesiąc, a trzy miesiące, gdy staż wynosi co najmniej trzy lata.
Zmiany w Kodeksie pracy dotyczą także umów na okres próbny. Co do zasady pracodawca będzie mógł zawrzeć umowę o pracę na okres próbny tylko raz i tylko by sprawdzić kwalifikacje pracownika i możliwości wykonywania określonej pracy. Wyjątkowo w określonych przypadkach możliwe będzie ponowne zatrudnienia pracownika na okres próbny.
Po zmianach w Kodeksie pracy będą wyróżnione 3 rodzaje
umów o pracę: umowa na czas nieokreślony, umowa na czas określony i umowa na okres próbny. Zrezygnowano z umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy, która w praktyce była bardzo rzadko wykorzystywana.
Zmiany zakładają również ułatwienia dla firm. Pracodawcy będą mogli jednostronnie zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Sejm skierował projekt nowelizacji do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Sprawozdanie z prac komisji będzie przedstawione do 25 maja.