Profilowanie pomocy dla bezrobotnych, nowe instrumenty wsparcia dla osób szukających pracy i wynagradzanie pracowników urzędów za wyniki - to najważniejsze założenia do rządowego projektu reformy urzędów pracy. Cel zmian to lepsza obsługa w urzędach pracy osób bezrobotnych, poszukujących pracy i pracodawców.
![Urzędy pracy do zmiany. Ułatwienia dla bezrobotnych 50+ [© auremar - Fotolia.com] Urzędy pracy do zmiany. Ułatwienia dla bezrobotnych 50+ [© auremar - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Urzedy-pracy-do-zmiany-Ulatwienia-dla-bezrobotnych-50_img51e1e4acdd989.jpg)
Co się zmieni? Każdy bezrobotny i poszukujący pracy
zarejestrowany w urzędzie pracy będzie od początku prowadzony przez tego samego doradcę klienta. Podobnie będzie w przypadku pracodawców.
- Urzędy mają przestać być pośredniakami, a stać się, wzorem brytyjskich „job centers“ czy niemieckich „jobcenter“, prawdziwymi centrami pracy - powiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.
Zmieni się też podejście do klientów. Podstawą będzie profilowanie pomocy dla osób bezrobotnych. W pierwszym profilu znajdą się bezrobotni aktywni, którzy nie potrzebują specjalistycznej pomocy, a jedynie przedstawienia ofert pracy.
Do drugiego profilu należeć będą bezrobotni wymagający wsparcia, którzy będą korzystać ze wszystkich usług i instrumentów rynku pracy jakie oferują urzędy pracy. Będą mogli skorzystać z przygotowania do lepszego radzenia sobie na rynku pracy i skierowania do wykonywania prac społecznie użytecznych.
W trzecim profilu znajdą się bezrobotni oddaleni od rynku
pracy, zarówno tacy, którzy z różnych powodów zagrożeni są wykluczeniem społecznym, jak i tacy którzy z własnego wyboru nie są zainteresowani podjęciem pracy lub uchylają się od pracy legalnej.
W rządowych założeniach przewidziano również wsparcie
pracodawców zatrudniających bezrobotnych w wieku 50+. Starosta będzie mógł przyznać pracodawcy albo przedsiębiorcy dofinansowanie do wynagrodzenia za zatrudnionego bezrobotnego, który ma więcej niż 50 lat. Wysokość dofinansowania z Funduszu Pracy nie będzie mogła przekroczyć 30 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dofinansowanie będzie przysługiwać przez okres: 12 miesięcy w przypadku zatrudnienia bezrobotnych, którzy ukończyli 50 lat, a nie ukończyli 60 lat oraz 24 miesięcy w przypadku bezrobotnych, którzy ukończyli 60 lat. Pracodawca będzie musiał zagwarantować zatrudnienie bezrobotnego po zakończeniu refundacji, przez czas równy co najmniej połowie okresu refundacji, czyli odpowiednio: 6 i 12 miesięcy.