Ludzie, którzy spędzają wiele godzin przy biurku, są bardziej narażeni na nadciśnienie, w tym takie, które może pozostać niewykryte podczas standardowej wizyty lekarskiej.
Nadciśnienie jest coraz powszechniejszą dolegliwością, a wśród jego rodzajów jest też stan zwany nadciśnieniem maskowanym, co oznacza, że pomiary są w normalnym zakresie podczas wizyt w placówce medycznej, ale podwyższone, gdzie indziej.
W porównaniu z osobami, które pracowały poniżej 35 godzin tygodniowo:
- praca ponad 49 godzin w tygodniu wiązała się z o 70 proc. wyższym prawdopodobieństwem maskowanego nadciśnienia i o 66 proc. wyższym ryzykiem podwyższonych odczytów ciśnienia krwi w warunkach klinicznych i poza nimi.
- praca 41 do 48 godzin tygodniowo wiązała się z odpowiednio o 54 i 42 proc. większym zagrożeniem wspomnianych rodzajów nadciśnienia.
Pod uwagę wzięto też takie czynniki, jak: obciążenie pracą, wiek, płeć, poziom wykształcenia, zawód, palenie papierosów,
wskaźnik masy ciała i inne czynniki zdrowia.
Zarówno maskowane, jak i utrzymujące się nadciśnienie wiąże się z wyższym ryzykiem
chorób sercowo-naczyniowych - mówi dr Xavier Trudel z Uniwersytecie Laval w Quebecu w Kanadzie.
- Odnotowane powiązania dotyczyły napięć w pracy, czyli stresorów zdefiniowanych jako połączenie wysokich wymagań w pracy i niskiej decyzyjności. Jednak inne powiązane czynniki stresogenne mogą mieć tu wpływ - zauważa dr Trudel.
Pięcioletnie testy objęły trzy fazy. Ciśnienie mierzono dzięki urządzeniom noszonym przez uczestników i regularnie odnotowywało ono poziom ciśnienia krwi. Średnie odczyty spoczynkowe na poziomie powyżej 140/90 mmHg uznano za wysokie.
Jak odkryto, niemal 19 proc. pracowników zmagało się z nadciśnieniem, w tym osoby, które już przyjmowały leki na
nadciśnienie. Ponad 13 proc. pracowników cechowało się nadciśnieniem maskowanym i go nie leczyło. - Związek między długimi godzinami pracy i nadciśnieniem w badaniu był podobny dla mężczyzn, jak i dla kobiet - zauważa dr Trudel.
- Ludzie powinni być świadomi, że długie godziny pracy mogą mieć wpływ na zdrowie serca, i jeśli pracują długo, powinni sprawdzać poziom ciśnienia krwi za pomocą przenośnego urządzenia monitorującego - mówi dr Trudel. - Nadciśnienie maskowane może wpływać na organizm przez długi czas i wiąże się z nasilonym ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych - ostrzega dr Trudel.
Na podstawie:
Long work hours at the office linked to both regular and hidden high blood pressure
Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »